Ağva Mantar Günleri: Mantar Festivali

martar festivali

Ağva, İstanbul’un gizli arka bahçesidir. Göksu ve Yeşilçay nehirleri arasında kurulmuş tarihi bir balıkçı köyü. Ağva nehir evleri seçmeden önce mutlaka araştırıp size en uygun olan seçeneklerimizden yararlanabilirsiniz.

Ağva, Latince ‘de “iki dere arasına kurulmuş köy” ve “su” anlamına gelir. İstanbul’un kuzeyinde, Göksu ve Yeşilçay derelerinin ortasında bir sahil kenti. Göksu ve Yeşilçay dereleri Ağva’dan geçerek Karadeniz’e dökülür. Yeşil çay balıkçı teknelerine ev sahipliği yapmaktadır.

Göksu sahilinde inanılmaz güzellik de nehir evleri vardır. Derede kanoya binebilir veya plaj bisikletine binebilirsiniz. Motorlu tekne ile birkaç saat süren geziler organize edilebilir, 12 km. Uzak Hacılı köyü, mağaraları ve şelaleleriyle ünlüdür. Kilimli ve Kadırga’nın küçük koyları yürüyüş için çok uygundur.

Mantar Festivalini Kaçırmayın

Ağva da gezilecek ve tadılacak birçok şeyle karşılaşabiliyorsunuz. Ağva’nın mantar günleri ve Ağva mantar festivali ile de kendin den bahsettiriyor. Mantar mevsiminde mantar yürüyüşleri ve atölye çalışmaları içeren ve doğaseverlerin yoğun ilgi gösterdiği etkinliğimizin adı “Mantarların gizemli dünyasına yolculuk”. Sonbahardaki yağış düzenine bağlı olarak yıldan yıla ufak farklılıklar olsa da Ağva’da mantar toplama mevsimi 1 Eylül – 31 Ekim olarak tanımlanabilir. Bu yıl 6. kez düzenlenen, sezonda bir kez halka açık.

Mantarlar ve Sihirli Tatlar

Ancak bu tarihlerden bağımsız olarak yıl boyunca ev sahipliği yaptığımız bir etkinliğimiz daha var. Mantar Festivali “Mantarlar ve Sihirli Tatlar” etkinliği ile katılımcılara mantara dayalı farklı bir mutfak deneyimi yaşatmayı hedefliyoruz. Mantarın pek çok çeşidinin bulunduğu Ağva’da mantar toplama sporu haline geldi. Özellikle sonbaharda mantar yürüyüşlerinin yapıldığı bölgenin yöresel mutfağının önemli bir parçası da mantarlardır.

Gelin mantarı, ayı mantarı, kedi mantarı ve trompet mantarı ilçedeki bazı mantar türleridir. Lezzetli yemekler yapmak için kullanılabilen bu mantarlar, mantar tutkunları tarafından her yıl bahar aylarında toplanmaktadır. Yemyeşil doğa, eşsiz güzellikte bir nehir, masmavi deniz, temiz hava,  lezzetli balıklar…  Ağva’yı özetlememiz gerekirse ilk akla gelenler bunlar olacaktır.

Şehrin Karmaşasından Uzaklaşın

Şehrin koşuşturmacasın dan uzaklaşmak ve hem kış hem de ilkbaharda huzurlu bir konaklama yapmak isteyenlerin bir numaralı tercihi haline gelen bu eşsiz Ağva nehir evleri sizi bekliyor. İstanbul’a 97 km uzaklıkta olup  İstanbul’un kuzeydoğusunda ve Karadeniz kıyısında yer alan Ağva, huzurlu hafta sonu kaçamakları için ideal bir şehir…

Belki de Ağva’nın çekici yönü İzmit’in Çal tepesinde yükselen Göksu ve Yeşilçay dereleri bu derelerin varlığıdır. Orada nehir evleri ve restoranlar kurulmuş ve bölgenin tüm faaliyetleri bu kıyılarda gerçekleştirilmiştir. Siz de doğa ile huzurlu birkaç gün de olsa şehir hayatından kurtulmak isterseniz Ağva Nehir Evi hizmetinize hazır olarak sizi beklemektedir.

Keşfedeceğiniz doğal plajlar ve yemyeşil doğa harikaları, bozulmamış koylar, adalar, ormanlar ve  çok yüksek oksijen seviyeleri ile harmanlanmış doğal bir alandır. Kilim Koyu, Gelin Kayası ve Saklı Gölü mutlaka görülmesi gereken yerlerdir. Ağva nehir evlerinde sizleri misafir etmekten mutluluk duyarız.