Ağva’ya Nasıl Gidilir?

İstanbul’un trafiği, kalabalığı, karmaşası derken bunalan herkesin bir kaçış noktası olmalıdır. Yoksa bu stres, her geçen gün insanı daha fazla yıpratıyor. İstanbul’a yakın böyle bir nokta var: Şile- Ağva. Bilenler duyanlar mutlaka vardır. Sadece İstanbulluların değil, şehir dışından gelen herkesin de uğrak noktası olan Ağva, Karadeniz kıyısında şirin bir sahil kasabasıdır. Bu şirin tatil kasabasına Ağva’ya nasıl gidilir?

Yazın sıcaklar başladığında herkes Ağva’ya koşar, denize girer, kamp yapar, Ağva ile müsemma birçok yeri gezer. Ağva’yı sadece turistik bir tatil yeri olarak algılamayalım. Tabi ki, buraya gelmemizin en önemli sebeplerinden biri de 2,5 metrelik şahane kum plaj olsa da burada gezip görülecek çok fazla yer vardır. Bunun yanı sıra tarihi birçok uygarlığa ev sahipliği ettiğini de unutmayalım.

Ağva’yı Unutamayanlar!

Ağva, her dönem uzun kum kumsalıyla çok cezbedici bir yer olmuştur. Hatta öyle ki çocukluklarımızda öyle derin bir yer etmiş ki bu sahil, Türkiye’nin en güzel kumsallarına da gitseniz, Ağva’nın hatırı sayılır bir yeri kalır aklınızda. Bu kasabanın bu kadar tercih edilme sebeplerinden biri de İstanbul’a yakın oluşudur. Burada tek bir kural geçerli, o da mavi ve yeşil kuralıdır. Alabildiğine yeşil ve mavi…

Aklınıza Ağva Düştüyse

Aklınıza Ağva düştüyse o zaman rotanızı bu güzel sahil kasabasına çevirebilirsiniz. Ama gitmeden önce her gezi öncesi olduğu gibi, hava durumuna göz atmak unutulmamalıdır. Karadeniz iklimine sahip olan şirin kasabada havanın nasıl olacağı pek belli olmayabilir.  Her ihtimale karşı hazırlıklı olmak da fayda vardır.

Ağva’da Konaklama

Evet, Ağva’ya gitme fikri oluştuysa, günü birlik gidip gelebilirsiniz. Yok, ben kalmayı tercih ederim, gelmişken şöyle güzel de bir tatil yapayım diyorsanız ve Ağva’ya nasıl gidilir öğrendiyseniz çok fazla otel seçeneği bulabilirsiniz. Bu arada Ağva’nın denizi kadar gölleri ve nehirleri de meşhurdur. O yüzden konaklamayı düşünüyorsanız, Ağva Nehir Evi ilk seçeneğiniz olabilir. Ağva’da Göksu Nehri kıyısında bir tatil düşlemez misiniz? Ağva Nehir Evi size bu konuda beklentinizin de üstünde bir hizmet sunuyor.

Ağva İstanbul’a Ne Kadar Uzaklıktadır?

Ağva’ya nasıl gidilir? Öncelikle İstanbul Ağva arası, 110-120 km civarı uzaklıktadır. Özel otomobille gitme seçeneği, her açıdan rahatlıktır. Özel aracınız varsa, üç seçenekli bir istikamet çizebilirsiniz. TEM Otoyolu, E-5 veya Beykoz üzerinden Şile tabelalarını takip ederek,  özel aracınızla gelebilirsiniz. Bu arada yolculuk da 2 saat sürüyor. Toplu taşıma araçları ile gelecekseniz, Üsküdar Harem’den Şile Ağva’ya kalkan 139A Şile-Ağva otobüslerini kullanabilirsiniz. Yolculuk 95 dakika sürüyor. Yine Şile Ağva Üsküdar Turizm otobüslerini de kullanabilirsiniz.

Uzun Süreli Tatile Gelenlere

Ağva’ya kamp severler kamp yapmaya geliyorlar. Bu da bir tatil seçeneğidir ama bence herkes imkânları ölçüsünde şöyle rahat bir tatil yapmalıdır. Ağva’da Göksu Nehri’nin dibinde ismiyle müsemma bir yerden bahsedelim: Ağva Nehir Evi. Burada her keseye uygun bir oda bulmanız mümkündür. Fiyatlar uygundur ve manzara her oda için şahanedir.

Tekne turları, nehir gezileri, su bisikleti, doğa yürüyüşü, balık tutma ve daha nice etkinlikle, keyifli bir nehir tatili yapabilirsiniz. Ayrıca Ağva Nehir Evi’ni yılın 12 ayı açık olarak bulursunuz. Sabahları serpme kahvaltıyla uyanır, gün boyu etkinliklerle yorulur, günün nasıl geçtiğini anlamazsınız. Ağva’da herkese uygun bir tatil biçimi vardır. Sizler Ağva’ya nasıl gidilir diye sorarken, Ağva Nehir Evi’nde tüm odalar kısa zamanda dolabilmektedir.