Doğaya Kaçmak İsteyenlere Ağva Kilimli Koyu

Ağva, İstanbul’un en güzel yerlerinden biri olma özelliğine sahiptir. Doğa ve deniz ile iç içe olan bu yer pek çok insanın da ilgisini çeker. Buraya gelenler dilerlerse ücretli ve ücretsiz kamp alanlarında kamp yapabilirler. Ormanlık alanlarda ve deniz kenarlarında kamp yapılabilecek pek çok alan bulunur.

Ücretsiz kamp alanlarında herhangi bir tesis olmadığından buraya gelecek olanlarında öncesinde eksiklerini tamamlaması son derece önemlidir. Kamp alanına en yakın yer Ağva olduğu için eksikler Ağva’dan alınabilir. Ücretsiz alanlarda çeşme ve tuvalet bulunmaması göz önünde bulundurulmalıdır. Telefon rahat bir şekilde çeker. Bunun yanında kamp alanında ateş yakılabilecek yerlerde bulunur.

Ağva Kilimli Koyuna Nasıl Gidilir?

Kilimli Koyu, İstanbul’un Şile ilçesine bağlı bir yerdir. Şile’ye bağlı olan Ağva beldesindeki kilimli köyü içerisinde bulunur. İstanbul’un Karadeniz kıyısında, Kocaeli il sınırına yakın bir alandadır. Ağva beldesine ait olan bu koyun İstanbul’a uzaklığı ise yaklaşık 100 km’dir.

Kilimli koyuna gitmek isteyen kişilerin öncelikle Ağva’ya ulaşması gerekir. Üsküdar’dan kalkan otobüslerle ya da özel araç ile Ağva’ya gitmek mümkündür. İzmit üzerinden buraya gelecek olanların Kandıra otobanı ile önce Kandıra, Akçaova ardından ise Ağva’ya ulaşması sağlanır. Karadeniz’den Kilimli koyuna ulaşım için Akçakoca yolunun takip edilmesi gerekir.

Kilimli Koyunda sadece bir tane restoran vardır. Bu restoran Kilimli Koyunu tamamen görebileceğiniz bir tepe üzerinde yer alır. Yeme, içme, tuvalet ihtiyaçlarının burada giderilmesi mümkündür. Ağva merkezde yer alan marketlerden ihtiyaçları alarak buraya gitmek çok daha doğru olacaktır.

Ağva Kilimli Koyu Kamp Alanları

Ağva Kilimli Koyunda genel olarak kamp yapmak yasak olsa da genel olarak kamp yapılacak alanlar bulunur. Sahilin sağ ve sol kısımlarında kamp yapmaya uygun alanlar vardır. Kilimli Koyu manzarası oldukça güzel olduğundan pek çok kişi burada denize girmeyi tercih eder.

Kilimli Koyunda oldukça güzel sahiller bulunuyor. Bunun yanında fotojenik yerler olması nedeniyle fotoğraf çekmeyi seven kişiler için de doğa fotoğrafları çekebilecekleri güzel bir yerdir. Burada Göksu Nehrinde sandalla gezme seçenekleri de bulunur. Bunun yanında Hacıllı Köyü ’de buraya oldukça yakındır. Hacıllı Köyü’nde bulunan şelale de görülmesi gereken yerlerden biridir.

Ağva Kilimli Koyu Kamp Özellikleri

Kilimli Koyu yaklaşık olarak 550 metre uzunluğa sahiptir. Plajın Ağva kısmı halka açıktır. Diğer tarafında ise ormanlık alana doğru olan ve çadır kurulabilen küçük bir işletme bulunur. Kampçılar burada ücretli bir şekilde kamp kurabilirler. Bunun yanında yol ile sahil arasında ücretsiz bir şekilde kamp kurabilecekleri bir alanda bulunur. Burnun olduğu yerde bir restoran bulunur. Restorandan ya da kamping tesislerinden yiyecek içecek temini gerçekleştirilebilir.

Ağva Kilimli Koyu Ağva’dan yaklaşık 1 deniz mili mesafede yer alır. Kilimli koyuna karadan ulaşım da bulunur. Ancak koyu tam olarak hissetmek için deniz üzerinden gitmek daha iyi olacaktır. Koy içerisinde yer alan gelin kayası ve diğer mağaralar insanlar tarafından oldukça ilgi görür. Bunun yanında koyda yüzmek de oldukça zevklidir. Koyun orta derinliği 4 metreyi geçmez. Ancak kayalıkların olduğu alanda bulunan su kayalarına dikkat etmek son derece önemlidir. Derinlik bazı alanlarda 50 cm kadardır.

Kilimli Koyu doğa ile iç içe olmayı sevenler için son derece uygundur. Burada denize girebilir ve doğa içerisinde kamp yapabilirsiniz. Paralı kamp alanlarının yanında para vermeden kamp yapabileceğiniz alanlar da bulunur. Denizi oldukça güzel olduğu için bu koyda denize de girebilirsiniz.