İstanbul’da Hafta Sonu Tatil Keyfi

Güzel havalarda, kısa ama huzurlu bir mola arayanlar için İstanbul yakınlarındaki tatil yerleri en iyi seçeneklerdir. İstanbul’dan bir günde gezilecek yerler listesinin başında gelen Ağva, hafta sonları veya daha uzun süreli konaklamalar için de oldukça uygun bir çözüm yoludur.

Ağva, özellikle İstanbulluların şehrin koşuşturmacasından kaçıp temiz hava almaları gerektiğinde sık sık tercih ettikleri bir kaçış rotasıdır. İstanbul’a yaklaşık 2-3 saat uzaklıkta olması ve özellikle bahar ve yaz aylarında hafta sonunu geçirmek isteyen yerli turistlerle dolu olması nedeniyle en popüler olanlardan biridir. Ağva tatil Ağva’nın nerede olduğu sorusu ile cevabı arasında geçen süre kadar yol da bir o kadar çok kısadır. Yol kısaldığında her şey kolaylaşıyor.

Akla Gelen İlk Yer

İstanbul’da tatil ve çevresinde gezilecek yerler denilince akla ilk gelen yerlerden biri Ağva’dır. Hafta sonu kahvaltılarının vazgeçilmez adresi Ağva’da nehir kıyısında birbirinden farklı nehir ev seçenekleri bulunuyor.

Eşsiz doğayı keşfetmeye hazır olan Ağva’da yaz kış su sporları (dere botu, okyanus bisikleti), egzersiz yapabilir, kışın doğada yürüyüş ve av yapabilirsiniz. Ormanda yürüyüş yapmak, koşmak, bisiklete binmek ve kamp yapmak için ideal olan Ağva, yazın Karadeniz’in sert sularında serinlemek isteyenler için de ideal. Kaplumbağa, antilop, kurt, çakal, yaban domuzu, tilki, sincap ve yalıçapkını başta olmak üzere birçok kuş türüne ev sahipliği yapan Ağva, avlanmak için de harikadır.

Temiz havayı içinize çekin, romatizmaya iyi geldiği söylenen şifalı kumsalda yürüyüş yapın, dere kenarındaki restoranlarda lezzetli balıkların tadına bakın.

Ağva’ya fotoğraf makinenizi getirmezseniz yemyeşil doğayı ve ağaçların arasından Karadeniz’e dökülen nehri gördüğünüze pişman olabilirsiniz.

Mutlaka Plan Yapın

İstanbul dan bir iki gün kaçamağınız da Ağva’da gezecek yerleri mutlaka planlayın. Ağva Plajı  şirin beldenin ziyaretçilerinin uğrak noktasıdır. Yeşilçay ve Göksu nehirlerinin Karadeniz’e döküldüğü yerde bulunan sahil ince kumlu ve 5 km uzunluğundadır. Hafta sonu tatili sahilde denizcilere yol gösteren bir de deniz feneri vardır.

Âşıklar Sokağı tamamen yayalara ayrılmış bir yürüyüş yoludur ve araçların girmesi yasaktır. 1 km uzunluğundaki aşk yolunda balıkçı barınakları ve irili ufaklı birkaç kafe bulunmaktadır. Yeşilçay ve yemyeşil orman manzarasına doyamazsınız.

Kampçıların en çok tercih ettiği Kilimli Koyu, yarımadayı andıran bir tepenin hemen arkasında yer alıyor. Koyda şenlik ateşi yakmak ve kamp yapmak yasak olsa da Restoran ve kefelerin olmadığı koya gitmeye hazırlık yapmak da fayda vardır.

Güzel Bir Hafta Sonu İçin

Ağva’da konaklama için Ağva nehir evlerini tercih edebilirsiniz. Göksu nehri kıyısındaki tesisler tam size göre. Ayrıca ozon saunası veya ozon dekontaminasyon sistemi olarak da bilinen ilginç bir hizmetler de vardır. Uygulamanın amacı oksijen terapi sistemi ile metabolizmayı hızlandırarak yüksek oranda kalori yakmak ve kilo vermeye yardımcı olmaktır. Egzersiz seanslarının romatizmal rahatsızlıklara da iyi geldiği söylenmektedir. Ağva’daki en uygun ve çeşitli Ağva Nehir Evi‘ni tercih edebilirsiniz.